Home icon Kalmar etusivu / News & Insights / Lehdistötiedotteet / Kalmar julkistaa vertailutietoja raportointisegmenteistä ja konsernin keskeisistä tunnusluvuista vuodesta 2022 alkaen
Share: KALMAR.HE27.82

Kalmar julkistaa vertailutietoja raportointisegmenteistä ja konsernin keskeisistä tunnusluvuista vuodesta 2022 alkaen

2024 Pörssitiedote

KALMAR OYJ, PÖRSSITIEDOTE, 3.7.2024 KLO 10.00

Kalmar julkistaa vertailutietoja raportointisegmenteistä ja konsernin keskeisistä tunnusluvuista vuodesta 2022 alkaen

Kalmar julkistaa vertailutietoja raportointisegmenteistä ja konsernin keskeisistä tunnusluvuista vuodesta 2022 alkaen. Osana 22.5.2024 päivättyä jakautumis- ja listalleottoesitettä julkaistuissa carve-out-tilinpäätöksissä Kalmar raportoitiin yhtenä segmenttinä. Jakautumis- ja listalleottoesitteessä kuvatusti 1.7.2024 alkaen Kalmarin raportoitavat liiketoimintasegmentit ovat Laitteet ja Palvelut. Kalmar tarjoaa laajan valikoiman raskaiden materiaalien käsittelylaitteita ja palveluja satamille ja terminaaleille, jakelukeskuksille, valmistavalle teollisuudelle ja raskaan logistiikan tarpeisiin.

Kalmar julkistaa raportointisegmenttien vertailuluvut sekä tietyt, aiemmin julkaisemattomat keskeiset konsernin tunnusluvut vuosilta 2022 ja 2023 sekä Q1-Q4/2023 ja Q1/2024.

Vuoden 2024 näkymät ennallaan

Kalmar toistaa 1.7.2024 antamansa näkymät vuodelle 2024, jonka mukaan Kalmarin vertailukelpoisen liikevoittoprosentin itsenäisenä yhtiönä arvioidaan olevan yli 11 prosenttia vuonna 2024.

Kalmarin raportointisegmentit

Laitteet
Laitteet-segmentti koostuu valikoimasta raskaiden materiaalien käsittelylaitteita satamille ja terminaaleille, jakelukeskuksille, valmistavalle teollisuudelle ja raskaan logistiikan tarpeisiin. Yhtiön laitevalikoimaan kuuluu konttikurottajia, haarukkatrukkeja, tyhjien konttien käsittelylaitteita, terminaalitraktoreita, konttilukkeja sekä Bromma-konttitarttujia.

Palvelut
Palvelut-segmentti koostuu valikoimasta ratkaisuja, joilla pyritään varmistamaan Kalmarin laitteiden käyttöaika ja tuottavuus. Valikoimaan kuuluvat keskeisesti varaosat, päivystys- ja sopimushuoltopalvelut sekä elinkaaripalvelut, mukaan lukien kunnostukset, kalustonhallinta sekä päivitykset. Data, analytiikka ja tekoäly ovat keskeisessä asemassa palvelutarjoomassa.

Muut
Muut toiminnot koostuvat Kalmarin johdosta ja pääkonttorin toiminnoista sekä tiettyjen keskeisten toimintojen kustannuksista, joita ei ole allokoitu liiketoimintasegmenteille. Lisäksi Muut -toimintoihin kuuluvat toiminnot, jotka eivät sisälly Laitteet eikä Palvelut segmentteihin. Muut toiminnot sisältävät jäljellä olevat toiminnot liittyen raskaiden nosturien liiketoimintaan, jonka divestoinnista ja alasajosta Kalmar päätti vuonna 2022, sekä Kalmarin osuuden osakkuusyhtiön tuloksesta.

Tässä tiedotteessa esitetyt taloudelliset tiedot ovat tilintarkastamattomia.

Lisätietoja:
Sakari Ahdekivi, talous- ja rahoitusjohtaja, puh. 050 400 3557
Carina Geber-Teir, sijoittajasuhde-, markkinointi- ja viestintäjohtaja, puh. 040 502 4697

Kalmar lyhyesti
Kalmar (Nasdaq Helsinki: KALMAR) liikuttaa hyödykkeitä kriittisissä toimitusketjuissa maailmanlaajuisesti, ja sen visiona on olla edelläkävijä kestävän materiaalien käsittelyn laitteissa ja palveluissa. Yhtiö tarjoaa laajan valikoiman uraauurtavia raskaiden materiaalien käsittelylaitteita ja palveluja satamille ja terminaaleille, jakelukeskuksille, valmistavalle teollisuudelle ja raskaan logistiikan tarpeisiin. Kalmar toimii maailmanlaajuisesti yli 120 maassa ja työllistää noin 5 000 henkilöä. Kalmarin pääkonttori sijaitsee Helsingissä, Suomessa. Vuonna 2023 yhtiön carve-out-perusteinen liikevaihto oli yhteensä noin 2,0 miljardia euroa. www.kalmar.fi

Segmenttikohtaiset tiedot

Kaikki esitettävät tiedot ovat carve-out perusteisia. Kaikki esitetyt luvut ovat pyöristettyjä, minkä vuoksi esimerkiksi yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta.

Liikevaihto, MEUR20222023Q1/23Q2/23Q3/23Q4/23Q1/24
Laitteet1 3181 442339390354358303
Palvelut549567145142135145136
Muut76411201460
Sisäinen liikevaihto0000000
Yhteensä1 9432 050485552503509439


Liikevaihto markkina-alueittain, MEUR20222023Q1/23Q2/23Q3/23Q4/23Q1/24
Eurooppa697719166172177204194
Suomi2949131411129
Muu Eurooppa667669153158166192185
Amerikat842950235270231213167
Yhdysvallat651735177209183166124
Muut Amerikat1912155862484643
AMEA40438185109959278
Yhteensä1 9432 050485552503509439


Liikevaihto markkina-alueittain, %20222023Q1/23Q2/23Q3/23Q4/23Q1/24
Eurooppa36 %35 %34 %31 %35 %40 %44 %
Suomi2 %2 %3 %2 %2 %2 %2 %
Muu Eurooppa34 %33 %32 %29 %33 %38 %42 %
Amerikat43 %46 %48 %49 %46 %42 %38 %
Yhdysvallat34 %36 %36 %38 %36 %33 %28 %
Muut Amerikat10 %10 %12 %11 %10 %9 %10 %
AMEA21 %19 %17 %20 %19 %18 %18 %
Yhteensä100 %100 %100 %100 %100 %100 %100 %


Saadut tilaukset, MEUR20222023Q1/23Q2/23Q3/23Q4/23Q1/24
Laitteet1 5261 167329302266270247
Palvelut542538142135126136155
Muut13000000
Yhteensä2 0811 705471437392405402


Saadut tilaukset markkina-alueittain, MEUR20222023Q1/23Q2/23Q3/23Q4/23Q1/24
Eurooppa728708191192174150179
Amerikat970608184149106169130
AMEA38338995961128694
Yhteensä2 0811 705471437392405402


Saadut tilaukset markkina-alueittain, %20222023Q1/23Q2/23Q3/23Q4/23Q1/24
Eurooppa35 %42 %41 %44 %45 %37 %44 %
Amerikat47 %36 %39 %34 %27 %42 %32 %
AMEA18 %23 %20 %22 %28 %21 %23 %
Yhteensä100 %100 %100 %100 %100 %100 %100 %


Tilauskanta, MEUR20222023Q1/23Q2/23Q3/23Q4/23Q1/24
Laitteet1 2549281 2241 1461 063928859
Palvelut123901191089890105
Muut51747261177
Yhteensä1 4281 0241 3901 2811 1721 024972


Liikevoitto ja EBITDA, MEUR20222023Q1/23Q2/23Q3/23Q4/23Q1/24
Laitteet106,0201,843,956,851,449,739,3
Palvelut99,095,627,025,621,821,222,8
Muut−86,8−57,2−15,0−10,8−13,7−17,7−16,3
Liikevoitto118,3240,255,971,659,453,245,8
Poistot ja arvonalentumiset52,457,214,014,114,115,013,7
EBITDA170,7297,470,085,873,568,259,5


Liikevoitto, %20222023Q1/23Q2/23Q3/23Q4/23Q1/24
Laitteet8,1 %14,0 %12,9 %14,6 %14,5 %13,9 %13,0 %
Palvelut18,0 %16,9 %18,6 %18,1 %16,1 %14,6 %16,8 %
Muut< -100 %< -100 %< -100 %−53,1 %−98,8 %< -100 %< -100 %
Yhteensä6,1 %11,7 %11,5 %13,0 %11,8 %10,5 %10,4 %


Vertailtavuuteen vaikuttavat erät, MEUR20222023Q1/23Q2/23Q3/23Q4/23Q1/24
Laitteet−0,4-0,00,0--0,0
Palvelut−0,80,00,00,0-0,00,0
Muut−49,4−14,6−0,50,1−7,1−7,1−8,2
Vertailtavuuteen vaikuttavat erät, yhteensä−50,6−14,5−0,40,0−7,1−7,0−8,1
Uudelleenjärjestelykulut−41,9−1,2−0,40,0−0,5−0,3−0,1
Muut vertailtavuuteen vaikuttavat erät−8,7−13,3--−6,6−6,7−8,1


Vertailukelpoinen liikevoitto, MEUR20222023Q1/23Q2/23Q3/23Q4/23Q1/24
Laitteet106,5201,843,956,851,449,739,3
Palvelut99,895,627,025,621,821,222,8
Muut−37,4−42,7−14,6−10,8−6,7−10,6−8,1
Yhteensä168,9254,756,371,666,560,353,9


Vertailukelpoinen liikevoitto, %20222023Q1/23Q2/23Q3/23Q4/23Q1/24
Laitteet8,1 %14,0 %12,9 %14,6 %14,5 %13,9 %13,0 %
Palvelut18,3 %16,9 %18,6 %18,1 %16,1 %14,6 %16,7 %
Muut−49,3 %< -100 %< -100 %−53,4 %−47,8 %< -100 %< -100 %
Yhteensä8,7 %12,4 %11,6 %13,0 %13,2 %11,8 %12,3 %


Henkilöstö keskimäärin20222023Q1/23Q2/23Q3/23Q4/23Q1/24
Laitteet2 6242 6622 6562 6692 6792 6622 542
Palvelut2 2912 2332 2512 2352 2412 2332 161
Muut147231202218228231426
Yhteensä5 0625 1255 1095 1215 1475 1255 129


Henkilöstö kauden lopussa20222023Q1/23Q2/23Q3/23Q4/23Q1/24
Laitteet2 6532 5622 6662 7022 6992 5622 535
Palvelut2 2692 1882 2272 2352 2432 1882 164
Muut177241217233244241419
Yhteensä5 0994 9915 1105 1705 1864 9915 118


Henkilöstö kauden lopussa markkina-alueittain20222023Q1/23Q2/23Q3/23Q4/23Q1/24
Eurooppa2 9032 8062 9182 9472 9522 8062 946
Amerikat620616634682662616600
AMEA1 5761 5691 5581 5411 5721 5691 572
Yhteensä5 0994 9915 1105 1705 1864 9915 118

Muut vertailutiedot

Kalmar-konserni, carve-out20222023Q1/23Q2/23Q3/23Q4/23Q1/24
Bruttokate, MEUR385,5509,3122,2132,6121,9132,5112,4
Bruttokate, % liikevaihdosta19,8 %24,8 %25,2 %24,0 %24,2 %26,0 %25,6 %
Tulos ennen veroja, MEUR117,5241,555,671,461,153,447,7
Tulos ennen veroja, % liikevaihdosta6,0 %11,8 %11,5 %12,9 %12,1 %10,5 %10,9 %
Kauden tulos, MEUR92,6193,844,955,849,743,333,4
Kauden tulos, % liikevaihdosta4,8 %9,5 %9,3 %10,1 %9,9 %8,5 %7,6 %
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja, MEUR178,5256,8−2,0−1,5131,3128,9101,7
Sijoitetun pääoman tuotto (ROCE), viimeiset 12 kk, %12,4 %24,4 %15,4 %22,7 %23,2 %24,4 %22,5 %